The Newmour Experience

Rocková kapela se záběrem od AC/DC po ZZ Top. Nynější obsazení (nynější znamená v roce 2015: Tomáš Pospíšil (bass+voc), Ivanka Chytková (voc), Radek Šimek (lead guitar), Ivan "Děkan" Šulc (guitar+voc), Radim Brázda (drums).  Působíme a zkoušíme pro svoji radost a potěšení v Brně (dovolí-li čas, případně v okolí; vítané je pro nás hraní v malých a středních pivovarech, popřípadě na akcích pořádaných malými a středními pivovary). Za domácí scénu již po řadě let považujeme Starou pekárnu s výborným nazvučením. Hrávali jsme též na nádvoří zámku (a pivovaru) v Oslavanech, na dvoře pivovaru v Dalešicích, v Ivančicích, na Faválu v Brně,  v klubu Yacht v Brně, v klubu Piksla v Břeclavi, v klubu Jančovka v Kyjově, při otevření klubu Stará masna v Kroměříži, opakovaně U supa v Soběšicích, na nádvoří Staré radnice (Radniční dny s pivem 2010), ale též např. v tiskárně v Nučicích, na volejbalových kurtech v Komíně, v lese za Bosonohami, na hřišti v Soběšicích, při otevření letního kina na Dobráku, po divadelních představeních ochotníků ve Stonařově nebo na plese v Boby Centru. Začínali jsme a následně několik let hrávali v létě na archeologické stanici Pohansko u Břeclavi.

Na počátku historie kapely (ještě pod názvem Nemour) napsala nezapomenutelné kapitoly do pomyslné autobiografie TNE pravidelná vystoupení na archeologické stanici Pohansko u Břeclavi, kde jsme hrávali studentům archeologie z FF MU. Tehdejší Nemour hrával ve složení Jaroslav Bulíček (bass+voc), Radek Šimek (lead guitar), Radim Brázda (drums). V brzké době se přidal a už zůstal Ivan "Děkan" Šulc, na klávesy začal hostovat Štěpán Vodenka a k Nemouru se na nějakou dobu přidal i Tomáš Joanidis (voc). Vznik Nemouru je spjat s první zkouškou u Bulíčků v Milovicích - přítomni: Jaroslav Bulíček, Radek Šimek a Radim Brázda.         

Historicky první sestava Nemouru relaxuje před vystoupením na archeologické stanici Pohansko Břeclav u Zámečku na Pohansku (18. 5. 2001). Zleva Šimek, Bulíček, Brázda (svěřepý výraz je v případě Brázdy zřejmě zapříčiněn lahví piva Gambrinus - je to již více než 13 let a na Zámečku tehdy jiné pivo neměli, tak jsem udělal pokus; jeho výsledek se zračí ve tváři, punktum tvoří ruce, ofenzivně založené v odmítavém gestu). Snímek nám poslal Jarda Bulíček v den desátého výročí památného vystoupení na Pohansku.

Pro srovnání fotografie z prosince 2016, kdy se sešla původní sestava Nemouru po 15 letech při předvánočním výletu do Potštejna. Fotografii pořídil první přistoupivší člen Nemouru Ivan Děkan Šulc v pivovaru Clock. Pro jistotu upřesním: Bulíček se Šimkem si vyměnili místa, Brázda zůstává na obrázku vpravo. Razantně se proměnila kvalita piv, která mají dotyční  před sebou. Osvěžující rozdílnost osobností, povah, zájmů a hudebních preferencí se symbolicky zračí v tom, že každý z původních Nemourů má v zachycené chvíli před sebou jiný druh piva, soudržnost se však projevuje v tom, že sedí ve stejné době v tomtéž pivovaru Clock. Doufám, že si brzy při nějaké příležitosti společně zahrajeme.

 

Naše aktuální produkce s neobvykle širokým a atraktivním repertoárovým záběrem je vhodná pro taneční, slavnostní, všední i rozjímací besídky všeho druhu. Pestrost repertoáru TNE příznačná pro období 2005 - 2014 byla umožněna hlasovými kompetencemi (variabilita, hlasivková pružnost etc...) vokalisty a basisty Tomáše Frgaly. Jeho příchodem se v roce 2005 začala psát zcela jiná kapitola, z prostého občasného Nemouru se stal pravidelně tepající The Newmour Experience. V průběhu roku 2010 se k nám po náhodném setkání s Tomášem U hluché zmije přidala zpěvačka Ivanka Chytková. S Tomášem se znali ze sborů z časů  Ošklidu a s RB se na chvíli oba setkali rovněž v Uzeném kolenu devítiřemeslného kosmopolity Viléma Hudečka (a Honzy Šebesty). Podobně se před hezkou řádkou let setkali v Uzeném kolenu rovněž Frgala - Brázda  (tehdy ovšem používal RB jako rytmický nástroj saxofon). Kdo by tehdy tušil, že se po letech sejdou s jinými nástroji ve společné kapele. Vlákna a "příbuzenské" linie ke spřáteleným kapelám: Kingsfield (Tomáš voc. a Jarda Bulíček bass); Sensei (Tomáš bass+voc, Radek guitar). V roce 2015 odešel po deseti letech z TNE Tomáš Frgala a po chvíli bezprizornosti a rozmýšlení co a jak dále, nastoupil na místo basisty a zpěváka generačně spřízněný Tomáš Pospíšil (dříve RS Band).

Na play listu se v neočekávaných kombinacích objevují skladby od: AC/DC, BTO, Bad Company, Black Sabbath, Beatles, Blue Öyster Cult, Eric Clapton, CCR, Clash, Cream, Deep Purple, Rick Derringer, Free, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jet, Jasná Páka, Kinks, Manfred Mann, Bob Marley, Ray LaMontagne, Nazareth, Randy Newman, NIN, Iggy Pop, Otis Redding, Lou Reed, Kenny Wayne Shepherd, Patti Smith, Pink Floyd, Buffalo Springfield, Bruce Springsteen, Rolling Stones, Spencer Davis Group, Status Quo, Strokes, Talking Heads, Tom Waits, T-Rex, Catherine Wheel, Whitesnake, Who, Neil Young, Warren Zevon, ZZ Top.    

Se zvláštním zalíbením zavítáme na akce malých, středních i větších pivovarů. Jednou bychom rádi hráli na expediční rampě Měšťanského pivovaru v Poličce. Při hraní bychom viděli líbezné panoráma Poličky od jihozápadu, dohlédli bychom až do oken světničky Bohuslava Martinů, vtělené do horních partií věže kostela sv. Jakuba, viděli bychom věž radnice i monumentální Tylův dům (při příležitosti otevření Tylova domu v roce 1929, zkomponoval B. Martinů Prélude k otevření Tylova domu pro klavír - to zatím na repertoiru nemáme).    

Ve Staré Pekárně (24.3. 2007), zleva: Tomáš Frgala, Ivan "Děkan" Šulc, Radim Brázda, Radek Šimek.

 

 TNE, Boby Centrum (19.2. 2011), již s Ivankou Chytkovou

Od počátku roku 2017 utlumil po 16 letech angažmá v TNE na neurčitou dobu  bubeník Brázda (v případě nutnosti či nepředpokládaných okolností s radostí zaskočí nebo zahraje na nějaký doprovodný nástroj). Na post bubeníka nastoupil Aleš Záboj a TNE pokračuje dále v činnosti. Aktivity TNE můžete dále sledovat na facebooku, který spravuje Děkan.